18 травня, в Україні відзначався День пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу. Цього дня 72 роки тому за рішенням Держкомітету безпеки кримські татари на десятиліття були позбавлені своєї Батьківщини.

11 травня 1944 року постанова ДКО №5859 «Про кримських татар» була підписана Йосипом Сталіним. За цим підписом розпочалася примусова депортація кримців із Криму. Так, одним розчерком пера комуністичних правителів СРСР була вирішена доля цілого народу на наступні півстоліття. Мотивацією цього жахливого акту, стало звинувачення всіх осіб цієї національності у колабораціонізмі – співпраці з німецькими фашистами під час окупації півострова. Однак у тогочасній пресі ця акція отримала велемовну назву – «очищення Криму від антирадянських елементів».

15 травня 2016 році на Міжнародному музичному конкурсі «Євробачення» перемогу здобула Джамала - громадянка України, але кримська татарка за етнічним походженням. І саме ці рядки, які ви щойно прослухали, пролунали на сцені в Стокгольмі. У цій пісні Джамала розповіла історію своєї бабусі Назил-Хан, що пережила жахіття депортації. Історія давня, але вона тісно пов’язана з сьогоденням. Адже як і багато років тому кримські татари змушені були покинути рідні домівки через анексію Росією Криму. Ті, хто залишились, піддаються серйозним національним та релігійним утискам. Цією піснею Джамала ще раз нагадала світові про проблеми кримськотатарського народу.

Молоде покоління повинно знати про ці трагічні сторінки нашої історії. На жаль, багато хто вперше усвідомив масштаби цієї страшної події. 18 травня ліцеїсти вшанували пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу проведенням виховного заходу «Свіча пам’яті». Учні 10-ФХ класу Загребельний Ігор та Соколюк Назар у своїх виступах наголошували, що ці дати – не лише данина пам’яті минулому, а й пересторога майбутньому – наочна ілюстрація того, до яких страшних наслідків призводить втрата гуманізму та взаєморозуміння у серцях, адже загинули мільйони безневинних людей, а десяткам мільйонів було зламано долю. Ліцеїсти звернули увагу, що переслідування українців і кримських татар в анексованому Криму вже набуло форми масових політичних репресій. Більшість учнів переглянула тематичні інформаційні відеоролики, які транслювались на перервах, та обговорили

Не будьмо байдужими до минулого, не залишаймося осторонь сьогодення і майбутнього нашого народу.